Godina je 1939. i profesor Pol Kosok, sa Univerziteta Long Island, stigao je na peruansku obalu Pacifika, da bi proučavao drevne sisteme navodnjavanja na ovim prostorima. Slučajno ili ne, podudarilo se da tačno na dan zimskog solsticija na južnoj hemisferi, 21. juna, preleti pustinjski plato između reka Naska i Grande. Najpre je opazio dugačke, geometrijski prave linije. Iscrtao ih je u svojoj svesci, a možemo samo da zamislimo njegovo iznenađenje kada je otkrio da one obrazuju figuru ptice. Istog trena, profesor Kosok je shvatio da te linije nisu bile deo irigacionog sistema, već da su predstavljale nešto sasvim drugo. Tog dana, u poslednjem nadletanju pred sumrak, profesor je otkrio još nešto: da se zraci zalazećeg sunca podudaraju sa smerom tih linija. I izveo je logičan zaključak da mora postojati veza između položaja zvezda i rasporeda linija. Možda je to što je Kosok upravo gledao iz svog aviona bio najveći astronomski udžbenik ikada?
Ovo je sadržaj za pretplatnike!
Kao pretplatnik, imate pristup sadržajima koji nisu dostupni drugima: svim tekstovima i galerijama fotografija na sajtu, a prvi premijerno gledate vlogove na mom Youtube kanalu, kao i neke videe koji nisu namenjeni javnosti.
Prijava / Registracija
Žarka Vukovića Pucara 7, Beograd (RS)
Matični broj: 67783255
Poreski broj: 114696357
Delatnost i šifra: Umetničko stvaralaštvo – 9003
Web: snezanaradojicic.com
Kontakt: ciklonomad@gmail.com
Iskazane cene ne sadrže PDV - obveznik nije u sistemu PDV-a.
Mnogo podataka saznala sam o Nasci i o njenim čudnim crtežima iz tvoje iscrpne priče. Interesantno je da se bojiš leta malim avionima a da se ne bojiš visina na kojima si bila.Ja sam letela malim avionima iznad vodopada u Brazilu i Zambiji. Mislim da je najgori let helikopterom gde je sve na izvolte. Fotografije i video dopunjuju osećaj da sam i ja sa tobom.Tvoja hrabrost da se penješ po pesku kao i nescrpna radoznalost da vidiš sve što ti je dostupno zaslužuje najveće divljenje. Hvala ti.
Mali avioni lakše i češće padaju. A isto se razlupaš sa 1000 m i sa 8000 m – nema razlike. Jedino su Boinzi neuporedivo pouzdaniji 🙂
Ja sam se sa Naska linijama upoznala u detinjstvu,upravo posredstvom zloglasnog Danikena,i fascinacija njima traje i danas,dok gazim cetvrtu deceniju. Mnogo novog sam saznala iz ovog bloga,ti si prenela atmosferu i licni dozivljaj,jedva cekam da citam dalje!
Haha, ma nije Daniken zloglasan, samo je ono što bismo mi danas nazvali „senzacionalistički“ pisac, koji se ne usteže da krivotvori činjenice zbog klikbajtova 🙂 On je svakako učinio jednu bitnu stvar za Naska linije – da postanu planetarno poznate. I to je velika zasluga. Jedino što u njegovom pisanju nema naučnih dokaza, samo nagađanja i mašta, a prezentovano kao da je nauka. U tome je problem u poređenju sa ostalim ljudima koji su se bavili time.
Da,i sama sam pomislila da je učinio dobro delo 🙂 ali je prosto fascinantno kako su senzacionalisticki pisci po pravilu daleko poznatiji i popularniji od onih koji se drže činjenica. Izgleda da ljudi cene priče koje raspaljuju maštu više od istine.
Deniken me usmerio ….nedorecima sludio… umeš’o tu i Naska plato ….namami me vaš izazov leeta za to ….gdjo Snežana
Onda morate da dođete 🙂
po stoti put – hvala za ove sjajne uvide u … zivot i sve! na planeti Zemlji (*naravno, cula sam za ove linije – fenomen, a sada, uz ovaj tvoj video i tekst – kao da sam videla svojim ocima <3) /i ono sto fascinira je – kakva civilizacija je to bila! ne ide to bez organizacije, reda, poznavanja puno toga…/
Slažem se sa svime, ali sve je imalo i svoju drugu, strašnu stranu, u vidu prinošenja ljudskih žrtava. Izgleda da je to bilo svojstveno svim kulturama na ovim prostorima. Pišem u novom blogu i o tome.
Fascinantno! Hvala puno! Jedva cekam nastavak, puno pozdrava
Upravo izašao 🙂
Fascinantno i hvala ti što si ušla u aviončić.
Jos jedna fenomenalna prica hvala ti na hrabrosti da poletis veoma lepe linije i crtezi
Mnoge slike nisu dostupne, a u ovoj galeriji nema nijedne fotografije: Naska linije.
Da, znam, nažalost, nema spasa, izbrisala sam greškom sa drajva kad sam ga čistila 🙁